W tym roku mogliśmy powrócić do uroczystego spotkania noworocznego. Licznie zgromadzeni społecznicy, przedsiębiorcy i samorządowcy od lat gromadzą się w styczniu by podsumować rok miniony. Jest to także czas wyróżnień noworocznych – przyznawanych przez kapitułę. Podczas uroczystości mamy zaszczyt gościć przyjaciół lipiańskiego samorządu ze strony instytucji rangi powiatowej, a także wojewódzkiej. Tegoroczną uroczystość zaszczyci m.in. Panowie Posłowie: Jarosław Rzepa oraz Arkadiusz Marchewka, Pan Wicemarszałek Olgierd Kustosz czy też Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Pan Andrzej Szelążęk.
Poniżej kilka słów o tegorocznych wyróżnionych:
ALICJA KRUK
Poza niewątpliwymi sukcesami sportowymi, Gmina Lipiany poszczycić się może utalentowanymi muzykami. Działająca od lat na muzycznej scenie Alicja Kruk rozpoczęła rok 2022 mocnym akcentem – debiutancką płytą zespołu KURZ „Troszczę się”. Zespół, którego jest liderką, choć powstały niedawno – bo w 2020 roku – ma na koncie wiele sukcesów, m.in.: miejsce w czołowej trójce w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów organizowanym przez Szczecińską Agencję Artystyczną. Poza działalnością w zespole, Alicja kontynuuje karierę solową – w ubiegłym roku jej wyjątkowego głosu posłuchać można było zarówno w szczecińskich klubach, jak i na różnego rodzaju wydarzeniach – Festiwalu Piosenki Autorskiej – Cała Jaskrawość czy podczas świątecznego flash-mobu w jednym ze szczecińskich centrów handlowych.
Dr hab. MARCIN LENER
Rokrocznie wyróżnienia noworoczne w naszej gminie przyznawane są w wielu różnych kategoriach: sport, kultura, przedsiębiorczość czy dobroczynność. Rzadko jednak zdarza się nagradzać za wybitne zasługi w dziedzinie nauki, tym bardziej za zdobycie Nagrody Nobla.
Zachodniopomorski Nobel to nagroda przyznawana w ośmiu dziedzinach naukowych za osiągnięcia na poziomie światowym. W dziedzinie nauk medycznych nagrodę otrzymał pochodzący z Lipian dr hab. Marcin Lener – za wiodący udział w opracowaniu testów diagnostycznych wykrywających zwiększone ryzyko raków u kobiet i mężczyzn na podstawie oznaczeń stężenia ołowiu we krwi. Dr Marcin Lener jest pierwszym autorem opracowania i wdrożenia dwóch testów diagnostycznych wykrywających zwiększone ryzyko występowania raków u osób z podwyższonym stężeniem ołowiu we krwi.
Ta wyjątkowa nagroda jest nie tylko osobistym sukcesem pana Marcina, jest także ważnym elementem w rozwoju całego regionu, w tym również rodzinnej Gminy Lipiany.
KAMILA I GRZEGORZ GRUSZECCY
W niełatwych czasach kryzysu gospodarczego napawa optymizmem rozwój przedsiębiorstw działających na terenie Gminy Lipiany. Cieszymy się, że nowe przedsiębiorstwa powstają również na terenach wiejskich. Wyjątkową inwestycją jest niewątpliwie Stadnina Grevius w miejscowości Miedzyń. Miejsce z nowoczesnymi obiektami jest nie tylko atrakcją dla mieszkańców i turystów, ale również wizytówką Gminy Lipiany i kolejnym ważnym elementem lokalnej gospodarki. Za powstanie stadniny, a także jej ciągły rozwój dziękujemy właścicielom – Państwu Kamili i Grzegorzowi Gruszeckim.
FORMACJA TANECZNA JERUSALEMA
Spontaniczny pomysł urozmaicenia jednego z gminnych wydarzeń i odtańczenia układu do hitowej piosenki „Jerusalema” spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem mieszkańców, że dziś chyba nikt nie wyobraża sobie lokalnych uroczystości bez obecności Pań z działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipianach formacji tanecznej. „Jerusalemki” swoją działalnością już dawno wykroczyły poza granice naszej gminy i reprezentują Lipiany w regionie, m.in. podczas akcji promocyjnej w jednym z gorzowskich centrów handlowych czy wydarzeń w powiecie. Reprezentują nas także zagranicą. Międzypokoleniowa inicjatywa zrzesza również obywatelki Ukrainy, które w tym trudnym czasie odnalazły dom w Gminie Lipiany. Jedną z inicjatyw zespołu był projekt „Taniec dla pokoju” stworzony z myślą o toczącej się za wschodnią granicą wojnie.
EWELINA BAJ
Sukcesy lipiańczyków zataczają coraz szersze kręgi, te ostatnie miały miejsce aż w Norwegii, gdzie nagrodą Ordkanppen podczas Norsk Litteraturfestival za tłumaczenie książki „Porządki/Ryddetid” uhonorowana została Ewelina Baj. „Porządki/Ryddetid” to pierwsza książka dla dzieci wydana w Norwegii jednocześnie w języku polskim i norweskim. Pani Ewelina aktywnie wspiera Polonię w Norwegii, a przede wszystkim dzieci wielojęzyczne, bierze również udział w licznych wydarzeniach m.in.: zorganizowanym przez Litteraturhuset w Oslo w ramach Polskiego Festiwalu Literatury z Olgą Tokarczuk podczas którego odczytała bajkę w języku polskim. Po odbiór nagrody zapraszamy tatę Pani Eweliny – Pana Jerzego Tokarz.
PRO POPULO
Lipiańczycy nie raz udowodniali, że mają wielkie serca. Rokrocznie potwierdzają to przy okazji m.in.: Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bijąc kolejne rekordy w zbiórce pieniędzy. W roku ubiegłym potwierdzili to również angażując się w organizowane przez Fundację Pro Populo liczne akcje charytatywne. Wolontariusze Fundacji na czele z panem prezesem Krzysztofem Maciejem Sochą wspierali dzieci chore na nowotwory, współpracowali z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 2 w Szczecinie w ramach wspierania innowacyjnych terapii podopiecznych, przeprowadzili zajęcia dla młodzieży w ramach Programu Profilaktycznego Unplugged dla Szkół Podstawowych w Lipianach i Jesionowie oraz dla Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Świdnicy, pracowali na rzecz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie prowadząc szkolenia dla nauczycieli, wspierali Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Lipianach w ramach umowy z Gminą Lipiany, wspierali akcje Gminy Lipiany „Pomoc dla Polskiej Szkoły we Lwowie”. Wśród wspaniałych pracowników, pragniemy wyróżnić inicjatorkę i koordynatorkę działań fundacji – panią Małgorzatę Michalczyk, która swoimi kreatywnymi pomysłami zachęca mieszkańców do jeszcze większego zaangażowania w działania charytatywne. Zapraszamy po odbiór wyróżnienia…
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
Zaangażowanie w działalność charytatywną jest piękną inicjatywą, tym piękniejszą, gdy dotyczy młodych osób. A takich w naszej gminie nie brakuje. Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkół w Lipianach przekazuje ideę pomocy i aktywną postawę społeczną, działając nie tylko na rzecz poszczególnych osób, ale również całej gminy Lipiany. Ich liczne akcje, m.in.: „pogotowie lekcyjne” wspierające również dzieci z Ukrainy, uczestnictwo w Jarmarku Bożonarodzeniowym czy udział w akcji sprzątania świata są dla młodych ludzi zetknięciem się z pomaganiem i działaniem na rzecz innych, które będą inspiracją do kontynuacji podobnych działań w przyszłości. Dziękujemy za produkowanie i rozdawanie dobra wokół nas. W zaszczytnym gronie tych młodych osób pragniemy szczególnie podkreślić aktywność wolontariuszki Leny Szpakowskiej, która poza działalnością charytatywną, angażuje się w przedsięwzięcia aktorskie, za każdym razem udowadniając swój wielki talent.
KAMILA KOWALCZYK
Tradycją stały się ostatnio indywidualne wyróżnienia noworoczne dla przedstawicieli młodzieży. Wyróżnialiśmy więc młodych sportowców, ale i w innych dziedzinach mamy młode talenty.
O lipiańskiej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej przy różnych okazjach powiedziano do tej pory wiele – doceniamy zarówno remont strażnicy, wymianę bram wjazdowych, zakup nowych wozów oraz sprzętu i wyposażenia. Wszystkie te działania niewątpliwie wpływają na poprawę bezpieczeństwa w naszej gminie, jednak są tylko dodatkiem do ciężkiej pracy i zaangażowania naszych wspaniałych strażaków. Wśród nich pragniemy wyróżnić wyjątkową osobę – za jej zaangażowanie w działania straży, a także obecność i wsparcie przy wszelkich wydarzeniach i uroczystościach gminnych. Jej aktywna postawa działa nie tylko na rzecz rozwoju gminy, ale jest także wzorem i inspiracją dla innych młodych ludzi.
SOFIA ENNAOUI
Jej osoba jest stałym punktem wyróżnień noworocznych w Gminie Lipiany. Nie powinno to dziwić – wszak rokrocznie do niesamowitego dorobku sukcesów dołączają kolejne. W pierwszym dla zawodniczki finale Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce zajęła 5. Miejsce w biegu na 1500 m. Wysoka lokata była jednocześnie wyrównaniem osiągnięcia Lidii Chojeckiej sprzed 21 lat. Zaledwie kilka tygodni później stanęła na najniższym stopniu podium na Mistrzostwach Europy w Monachium. Brązowy medal pozwolił jej zapisać się w historii jako jedynej Polce, która w swojej kolekcji ma dwa medale z europejskich mistrzostw na otwartym stadionie. Ubiegłoroczny sezon zakończyła na 3. miejscu w rankingu europejskim oraz 13. miejscu w rankingu światowym. I choć w tej krótkiej nocie ani razu nie padło jej nazwisko, nie mamy wątpliwości, że wszyscy doskonale wiedzą, o kogo chodzi – Sofia Ennaoui.