Click to listen highlighted text!

Biesiada Odpustowa – 15 sierpnia

sie 23, 2023 | Aktualności

15.08.2023 r. na Placu Wolności w Lipianach mieszkańcy naszego miasteczka i ich goście dobrze bawili się na XII Odpustowej Biesiadzie, zorganizowanej z okazji przypadającego tego dnia święta patronki parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Impreza dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele wrażeń.
Po Mszy Świętej odpustowej, którą celebrował ksiądz Krzysztof Żuk, rodzinny piknik na rynku otworzyli: Burmistrz Lipian Bartłomiej Królikowski, Ksiądz Proboszcz Andrzej Stolarski, Przewodnicząca Rady Gminy Lipiany Marta Ciszewska i zaproszeni goście: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz, wicestarosta Ewa Gąsiorowska – Nawój, radny powiatu pyrzyckiego Ireneusz Dykiert, wiceburmistrz Lipian Justyna Jakubowicz – Dziduch. Członek Zarządu Powiatu Pyrzyckiego Przemysław Maciąg.
Wśród uczestników biesiady nie zabrakło naszych przyjaciół: Posła na Sejm Jarosława Rzepy, księdza Krzysztofa Żuka i Księdza Marcina Kryckiego.
Następnie przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Zaczynaj Bożena Kryśków i Jerzy Kukiel – członek stowarzyszenia podsumowali projekt współfinansowany przez Powiat Pyrzycki: Warzę w Glinianym Garze – kulinarne tradycje na Pyrlim Szlaku
i zaprosili wszystkich obecnych do obejrzenia wystawy przedstawiającej fotografie z wypraw rowerowych po ziemi pyrzyckiej, zachęcając także do odwiedzenia stoisk kulinarnych,
na których serwowano wspaniałe potrawy pod hasłem: Z regionalnego kociołka do naszego żołądka. W kramach znalazły się pyszności regionalne, m.in. : smalczyk z kiszonym ogórkiem
i pajdą chleba, karkówka, zupa gulaszowa, pierogi, szaszłyki, bigosik z młodej kapusty, kiełbaski, paszteciki i kaszanki z grilla, ciasto, kawa, herbata itp. Te pyszne potrawy przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających w gminie Lipiany oraz nasze parafianki i parafianie.
W miłej atmosferze rozpoczął się bogaty program artystyczny w wykonaniu rodzimych artystów: zespołu TuLipiany, duetu Małgorzaty i Bartka Michalczyków, Ferajny Fiera. Popisy mistrzów piosenki uzupełniła formacja taneczna Jerusalema. Specjalnym gościem biesiady był zespół muzyczny LORD sound of Queen, grający piosenki z repertuaru legendarnej grupy, której liderem był Freddie Mercury. Koncert zespołu bardzo się spodobał lipiańskiej publiczności. Wszyscy artyści udowodnili, że ich kunszt artystyczny stoi na najwyższym poziomie.
W trakcie rabanu na scenie dzieci jeździły na kucyku, baraszkowały na dmuchańcach, pałaszowały cukrową watę, przepyszne lody i gofry.
Mimo tropikalnego upału odwiedził nas też biały miś, który wesoło pląsał wśród uczestników biesiady. Każdy chętny mógł się z nim sfotografować, by uwiecznić te miłe chwile.
Atrakcjom nie było końca.
Wszystkie datki zebrane podczas XII BIESIDY NA RYNKU przeznaczone zostaną na remont kościoła.
Organizatorami XII Biesiady na Rynku byli: Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Lipianach, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj”, współfinansujący to: Gmina Lipiany i Powiat Pyrzycki, partnerzy: MGOK, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej, oprawa artystyczna: MGOK w Lipianach, oprawa sceniczna: Live Music. Wyrębski A.
Mieszkańcom Lipian i naszym przyjaciołom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie XII Biesiady na Rynku. Do zobaczenia za rok!
Click to listen highlighted text!