Click to listen highlighted text!

75-lecie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Lipianach

maj 17, 2023 | Aktualności

15 maja 2023 roku minęło dokładnie 75 lat od utworzenia pierwszej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipianach. Dnia 16 maja odbyła się uroczystość z okazji tego jubileuszu. Na zaproszenie przybyło wielu dostojnych gości. Oprócz przedstawicieli lokalnych władz, z Burmistrzem Lipian Panem Bartłomiejem Królikowskim na czele, Biblioteka gościła m.in. Posła na Sejm Pana Jarosława Rzepę oraz dawnych pracowników biblioteki w Lipianach.  Uroczystość odbyła się na atrium. W otoczeniu przyrody, w chłodnych, jak na tę porę warunkach, powrócono do wspomnień z początków organizacji instytucji. Profesor Edward Rymar, będący w latach 50 – tych XX wieku instruktorem pyrzyckiej biblioteki, następnie jej dyrektorem, sprawował nadzór merytoryczny nad lipiańską placówką i wspominał czasy Pani Lucyny Narbutt, która kierowała lipiańską biblioteką w latach 1950 – 1970.

Postać Pani Lucyny Narbutt przybliżył także jej wnuk, Pan Jacek Narbutt. Następnie o swoich wspomnieniach związanych z kierowaniem jednostką opowiedziała Pani Genowefa Karaźniewicz, która funkcję kierowniczą pełniła w latach 1970 – 1980. Większość z mieszkańców bibliotekę kojarzy jednak z wieloletnią dyrektor Panią Mariolą Dębecką. Czasy bibliotekarskiej kariery zawodowej Pani Marioli mają wymiar 39 lat. Biblioteka skupia wokół siebie wielu pomocnych ludzi, którzy nie pozostają bierni na prośby o pomoc. Przez ostatnie dwa lata na taką życzliwość Biblioteka mogła liczyć ze strony Pana Jakuba Brocha, Pani Marty Sykuckiej, Pana Jerzego Kukla, Państwa Arlety i Stanisława Chodynów, OSP Lipiany, Państwa Małgorzaty i Bartka Michalczyków, Pani Julity Herezo oraz Pani Anny Biernackiej. Podziękowania należą się także obecnym pracownikom biblioteki publicznej i szkolnej oraz opiekunkom świetlic przy bibliotece, dzięki którym tworzone są rozmaite wydarzenia kulturalne. Biblioteka nie mogłaby świętować jubileuszu, gdyby nie pomoc innych jednostek organizacyjnych Gminy. Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Panu Marcinowi Hippmanowi oraz pracownikom MGOK, Dyrektorce Zespołu Szkół w Lipianach Pani Dorocie Chrobrowskiej, Kierownikowi Panu Radosławowi Malkowskiemu, Kierownikowi GZK Panu Janowi Jurkiewiczowi, Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pani Annie Borys, Fundacji Pro Populo. Największe jednak brawa i podziękowania należą się Wolontariuszom z ZS w Lipianach, których opiekunką jest Pani Natalia Cieślak.

Uroczystość uatrakcyjnił występ wspaniałego, muzycznego duetu Amal i Wojtka Schmach, którzy zaśpiewali piosenki z tekstami patronki Biblioteki Agnieszki Osieckiej. Za przygotowanie poczęstunku, zwłaszcza rozgrzewającego barszczu, którym raczyli się goście po spędzeniu niemal 2 godzin w mało przyjemnych warunkach atmosferycznych, dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Się Kręci” działającym przy MGOK w Lipianach.

Click to listen highlighted text!