Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Lipianach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Załącznik Nr 1


Załącznik nr 1 do Uchwały nr XXVI/213/2005

z dnia 29 listopada 2005r.

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI

I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

dla MISTA i GMINY LIPIANY

na rok 2006

  • 2 -

ROZDZIAŁ I

  1. WSTĘP

Europejski Plan Działań Wobec Alkoholu i inne dokumenty, wytyczające kierunki polityki państw Regionu Europejskiego wobec alkoholu, podkreślają wyraźnie, że podejmowanie możliwie jak największej liczby działań powinno się odbywać na szczeblu lokalnym. Jest to zgodne z obowiązującą w Unii Europejskiej zasadą subsydiarności, zgodnie z którą możliwie największa ilość kompetencji wraz ze środkami na ich realizację powinna znajdować się na poziomie lokalnym.

Polski model rozwiązywania problemów alkoholowych jest wysoko oceniany pod względem struktury i organizacji. Ideą stojącą za zasadą pomocniczości jest założenie, że im bardziej bierze się pod uwagę odbiorcę działań, tym skuteczniej i plastyczniej - w zależności od lokalnych potrzeb - mogą być planowane zadania i dystrybuowane środki. Nie oznacza to dowolności podejmowanych działań, nie zwalnia z konieczności przestrzegania ustaw.

Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia lepszą realizację zarówno działań profilaktycznych, jak i zaradczych na szczeblu gminnym. Ustawodawca wskazał zarówno zadania, jakie mają być realizowane, formę prawną w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, jak i środki na realizację tych zadań oraz podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie. W art. 4 określa się, że „prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy”.

Dokumentem - który oprócz ustawy - stanowi prawną podstawę podejmowanych działań jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Dlatego też ogromnie ważny jest etap planowania działań, aby te zadania, które zamierzamy realizować w danym roku, znalazły się w tym programie. Istotą właściwej realizacji gminnego programu jest współpraca wielu podmiotów według zasady, iż każde zadanie powinno być realizowane przez ten podmiot, który w danym obszarze jest najbardziej kompetentny. Realizatorami programu powinni być zarówno przedstawiciele lecznictwa odwykowego, jak też klubów abstynenckich, przedstawiciele służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, edukacji i innych służb. Szczególnie znaczącym obszarem tej współpracy może stać się tworzenie gminnych systemów przeciwdziałania przemocy domowej, związanej z uzależnieniem od alkoholu. Z doświadczeń wynika bowiem, że tam, gdzie istnieją takie systemy i zespoły, następuje realny postęp w dziedzinie zapobiegania przemocy.

Działając w zgodzie z intencją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz zdając sobie sprawę z powagi sytuacji wynikającej z nadmiernego i szkodliwego spożywania alkoholu, wynikających z tego dla społeczeństwa konsekwencji, strat ekonomicznych, aby zmniejszyć szkody wynikające z nadużywania alkoholu i ich dotkliwość, uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

  • 3 -

Skróty zastosowane w programie:

PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

PIH - Państwowa Inspekcja Handlowa

AA - Ruch Anonimowych Alkoholików

Al.-Anon - Ruch Członków Rodzin z Problemem Alkoholowym

Klub AA - Klub Abstynenta w Lipianach

GKPiRPA - Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Świetlice - świetlice opiekuńczo - wychowawcze w Batowie i Lipianach.

ROZDZIAŁ II

  1. DIAGNOZA ŚRODOWISKA LOKALNEGO

    1. CELE PROWADZENIA DIAGNOZY

  • dostarcza informacji na podstawie których tworzymy gminny program

  • stanowi wiarygodne źródło informacji dla lokalnych decydentów i może zwiększyć ich przychylność dla gminnego programu ( pokazuje, że wymiar problemów alkoholowych to nie tylko uzależnienie, ale szereg poważnych problemów, które wpisują się w mapę problemów społecznych gminy)

  • stanowi podstawę do dalszego monitorowania - czy poszczególne wskaźniki w poszczególnych obszarach problemów wykazują tendencję rosnącą czy malejącą).

W oparciu o dane zaczerpnięte z PARPA i przy ich założeniu możemy przyjąć, że w naszej gminie około 127 osób to osoby uzależnione od alkoholu, (4% dzieci) - około 254 osoby, (4-6%) współmałżonkowie - ok. 254-381 osób, 12 - 15% czyli około 762 - 952 mieszkańców naszej gminy doznaje różnych szkód związanych z nadużywaniem alkoholu.

Problemem najistotniejszym są jednak upijające się dzieci i młodzież - ok. 30% dorastających chłopców i 15% nastoletnich dziewcząt. Do tego dochodzi również problem narkomanii i poważnym błędem będzie twierdzenie, że naszej społeczności on nie dotyczy.

W oparciu o dotychczasową pracę komisji, zebrane w tej kwestii doświadczenia przyjąć z przykrością należy, że powyższe dane w odniesieniu do naszej gminy należy zwiększyć o kilka procent.

  • 4 -

Dane za rok 2004

    1. PRZEMOC DOMOWA I INNE ZABURZENIA ŻYCIA RODZINNEGO

  1. podejrzani w sprawie znęcania się nad rodziną (art. 207 k.k.) - 4

  2. ogólna liczba interwencji domowych - 44

  • liczba interwencji domowych w związku z alkoholem - 33

  1. dane z Ośrodka Pomocy Społecznej:

  • ogólna liczba rodzin objętych pomocą - 486

  • liczba rodzin objętych pomocą w związku z alkoholem - 134.

    1. NIETRZEŹWOŚĆ A PRZESTĘPSTWA I WYKROCZENIA

  1. liczba dorosłych podejrzanych o popełnienie przestępstw - 79

  • liczba podejrzanych o popełnienie przestępstw w związku z alkoholem - 41

Ponad 57% popełnianych przestępstw w skali ogólnej kraju popełnianych jest pod wpływem alkoholu.

  1. Wnioski skierowane przez policję do sądów w związku z:

  • zakłócaniem porządku i spokoju publicznego - 12

  • liczba wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu na drogach:

  • ogólna liczba wniosków - 35

  • liczba wniosków skierowanych w związku ze spożyciem alkoholu - 16

  • liczba mandatów za spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych -82

  1. Klienci Izby Wytrzeźwień:

  • zatrzymani w Izbie Wytrzeźwień - 3

  • zatrzymani do wytrzeźwienia w pomieszczeniach policyjnych - 7

  • doprowadzeni do miejsca zamieszkania - 25

  1. Alkohol i młodzież:

  • nieletni podejrzani o popełnienie przestępstw ogółem - 3

  • pod wpływem alkoholu - 2

  • interwencje (różne) dotyczące nieletnich - 14

    1. ALKOHOL I ZDROWIE

  1. liczba pacjentów poradni odwykowej uzależnionych i współuzależnionych - 7

  2. liczba pacjentów szpitali hospitalizowanych z powodu marskości wątroby (24% umierających z powodu marskości wątroby to osoby nadużywające alkoholu), zapalenia wątroby, przewlekłego zapalenia trzustki, psychozy alkoholowe - 12

  3. pacjenci pogotowia ratunkowego będący pod wpływem alkoholu - 18

  4. Zatrucia alkoholowe ze skutkiem śmiertelnym - 0.

  • 5 -

    1. STAN ZASOBÓW W SFERZE PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

  1. ilość poradni odwykowych dostępnych dla mieszkańców gminy - 3

  2. ilość grup samopomocowych na terenie gminy - 2 (Klub AA, grupa Al.-Anonki)

  3. ilość ilość osób przeszkolonych w zakresie przemocy domowej - 3

  4. ilość przeszkolonych sprzedawców alkoholu - 30

  5. ilość miejsc pomocy dla ofiar przemocy - 10, ilość udzielonych w tej kwestii porad 12 (KRPA)

  6. świetlice opiekuńczo-wychowawcze - 2, ilość dzieci objętych pracą i opieką świetlic - 75

  7. ilość dzieci objętych programami profilaktycznymi - 490 uczniów (klasy 6 Gimnazjum, I,II i III Liceum).

ROZDZIAŁ III

  1. REALIZATORZY PROGRAMU

  • Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

  • Pedagodzy szkolni Zespołu Szkół w Lipianach

  • Pedagodzy świetlic opiekuńczo - wychowawczych

  • Policja

  • Klub Abstynenta

  • Grupa Al.-Anonki (działająca przy Klubie Abstynenta)

  • Inne podmioty, na które ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada obowiązki w tym zakresie.

ROZDZIAŁ IV

  1. ŹRÓDŁA I ZASADY FINANSOWANIA

    1. Źródłem finansowania działalności Gminnej Komisji w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych są środki finansowe pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

    1. Środki pozyskane z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być wydatkowane na inny cel.

  • 6 -

    1. Analiza i prognoza dla materialnych uwarunkowań realizacji programu.

Na terenie Miasta i Gminy Lipiany, zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydano w oparciu o obowiązujący stan prawny przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność w zakresie handlu i gastronomii.

W wyniku analizy stwierdza się, że:

  1. liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wynosi - 27

  2. liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wynosi - 12

  3. przewidywane wpływy z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wyniosą w roku 2006 około - 60.000 zł.

    1. Podział środków na poszczególne zadania określa załącznik nr 2 do uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

ROZDZIAŁ V

  1. CELE, PRIORYTETY I DZIAŁANIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

Uzasadnienie

Zadania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi realizuje się zgodnie z art.4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, poprzez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, w szczególności:

  • tworzenie warunków sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspokajanie motywuje powstrzymanie się od spożywania alkoholu

  • działalność wychowawczą i informacyjną

  • ograniczenie dostępności alkoholu

  • leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych od alkoholu

  • zapobieganie negatywnym następstwom nadużywania alkoholu i ich usuwania

  • przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

  • 7 -

CEL STRATEGICZNY

PRZECIWDZIAŁANIE PROBLEMOM ALKOHOLOWYM

NA TERENIE MIASTA I GMINY LIPIANY

Słowem wstępu

W Polsce żyje około 600-700 tys. osób uzależnionych od alkoholu, które doznają bardzo poważnych szkód zdrowotnych prowadzących do przedwczesnej śmierci. W placówkach leczenia odwykowego 1998r. było zarejestrowanych około 120 tys. pacjentów, w tym ok. 20% kobiet. W latach 90-tych pięciokrotnie wzrosła efektywność terapii uzależnienia, ale na skutek deficytów kadrowych i lokalowych skuteczne formy leczenia były dostępne zaledwie dla 30% zarejestrowanych pacjentów. Pierwszy rok reform w służbie zdrowia spowodował na początku 2000r. dodatkowe ograniczenia dostępności terapii uzależnienia o około 20 - 25 % w porównaniu do 1998r.

Około 1,5 - 1,8 mln pacjentów w Polsce leczących się z powodu różnych chorób u lekarzy specjalistów i w podstawowej opiece zdrowotnej poważnie nadużywa alkoholu choć nie są uzależnieni. W związku z tym ich leczenie jest mniej efektywne co zwiększa szkody zdrowotne i koszty świadczeń zdrowotnych dla tej grupy pacjentów. Nie wszyscy lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej są w pełni przygotowani do posługiwania się metodą tzw. Wczesnej diagnozy i krótkiej interwencji, mającą na celu wczesne rozpoznanie u pacjentów problemów alkoholowych i motywowanie do zmiany stylu życia lub podjęcia leczenia w placówce odwykowej.

Do osiągania celu strategicznego przewiduje się realizację następujących priorytetów, celów szczegółowych i działań:

  1. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

    1. Zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie lecznictwa, rehabilitacji i reintegracji poprzez współpracę ze specjalistycznymi placówkami oraz rozwój programów dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

  • 8 -

    1. Współpraca z placówkami prowadzącymi leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.

    1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu.

    1. Wdrażanie metod wczesnej diagnozy i krótkiej interwencji wobec nadużywających alkoholu pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej.

poprzez:

  • edukację lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w zakresie stosowania metody wczesnej diagnozy i krótkiej interwencji;

  • działania mające na celu poprawę kompetencji i poziomu wiedzy wśród osób zaangażowanych w naprawę szkód zdrowotnych związanych z chorobą alkoholową;

  • inicjowanie współpracy między placówkami podstawowej opieki zdrowotnej a KRPA; w zakresie przekazywania informacji, konsultacji w przedmiocie uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, objęcie szczególną opieką dzieci alkoholików.

    1. Dalsze działania zmierzające do uruchomienia punktu konsultacyjnego.

    1. Dostarczanie informacji o instytucjach, w których osoby uzależnione i współuzależnione mogą otrzymać stosowną pomoc.

    1. Zapewnienie pomocy w utrzymaniu trzeźwości poprzez kontakt z Klubem Abstynenta oraz umożliwienie dostępu do fachowej literatury.

    1. Dofinansowanie Klubu AA (podłączenie instalacji gazowej).

    1. Praca w środowisku - z rodzinami osób uzależnionych.

    1. Rozmowy motywacyjno-interwencyjne z osobami uzależnionymi (motywowanie do podjęcia leczenia dobrowolnego, bądź też zmiany dotychczasowego trybu życia).

    1. Kierowanie na badania biegłych - celem wydania opinii w przedmiocie uzależnienia.

    1. Kierowanie wniosków do sądu, celem wydania postanowienia o skierowaniu na przymusowe leczenie.

  • 9 -

  1. PROFILAKTYKA

Około 20% polskich nastolatków nadużywa alkoholu w sposób przynoszący poważne szkody dla ich rozwoju fizycznego, psychicznego i moralnego. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zagrożeń.

Przyczynia się do tego oprócz uniwersalnej atrakcyjności alkoholu dla ludzi, bardzo dynamiczna promocja i zwiększanie dostępności napojów alkoholowych, zwiększenie samodzielności konsumpcyjnej młodzieży oraz zbyt małe zainteresowanie rodziców i nauczycieli, związane z piciem ich dzieci i wychowanków. Podstawowym wyzwaniem jest zaangażowanie rodziców i lokalnej społeczności do współpracy z realizatorami szkolnych programów wychowawczych, w tym profilaktycznych oraz rozwój profilaktyki rodzinnej.

Dużym problemem jest również używanie substancji psychoaktywnych.

Ogromny wpływ na zmniejszenie rozmiarów i zapobieganie spożywaniu substancji psychoaktywnych ma prowadzenie kampanii edukacyjnych. Informacje na temat problemu używania substancji psychoaktywnych społeczeństwo czerpie z mediów. Dlatego ważne jest, aby przekaz informacyjny był rzetelny i wyważony, na co jednak nie mamy wpływu. Dla zmniejszenia skali tego zjawiska szczególnie rekomendowane są wspólne działania instytucji i organizacji różnych szczebli: jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz środków masowego przekazu, prowadzone w ramach regionalnych i ogólnopolskich kampanii profilaktycznych.

2.1. Wspieranie programów profilaktycznych i działań na rzecz zapobiegania używaniu alkoholu oraz środków psychoaktywnych, w szczególności przez dzieci i młodzież,

poprzez:

  • wspieranie nowoczesnych programów profilaktycznych realizowanych w środowisku szkolnym i rodzinnym oraz w grupach podwyższonego ryzyka;

  • wspieranie nowoczesnych programów profilaktycznych i metod kształtowania postaw służących zdrowemu i trzeźwemu życiu;

  • edukacja w kierunku uświadamiania dzieci i młodzieży o zagrożeniach wynikających z sięgania po alkohol;

  • wspierania działań w zakresie organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży będących alternatywą wobec używania substancji psychoaktywnych oraz alkoholu;

  • organizowanie szkoleń w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych osób realizujących zadania profilaktyczne obejmujące problematykę uzależnień, w szczególności pedagogów, nauczycieli, wychowawców, pracowników placówek opiekuńczo - wychowawczych, innych;

  • wspomaganie działań zmierzających w kierunku edukacji rodziców i wychowawców w zakresie pomocy młodzieży w utrzymaniu abstynencji oraz kształtowania atmosfery społecznej negującej nadmierne używanie alkoholu;

  • 10 -

  • wspieranie działań zmierzających w kierunku podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem środków psychoaktywnych i możliwości zapobiegania temu zjawisku;

  • włączanie się w realizację ogólnopolskich kampanii i akcji promujących życie bez alkoholu.

2.2. Prowadzenie świetlic opiekuńczo - wychowawczych w Lipianach i Batowie jako placówek wsparcia dziennego.

2.3. Dofinansowanie form spędzania czasu wolnego dzieciom objętym pracą i opieką świetlic.

2.4. Podjęcie prób zmierzających do utworzenia zespołów kontrolnych w ramach akcji - „ Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony”

2.5. Działania edukacyjne skierowane do sprzedawców napojów alkoholowych - organizowanie spotkań, dostarczanie ulotek i plakatów o szkodliwości spożywania alkoholu.

  1. PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE

3.1. Rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinach alkoholowych we współpracy z policją, pomocą społeczną, powiatowymi centrami pomocy rodzinie,

poprzez:

  • wdrażanie procedury „Niebieska Karta”;

  • udział w szkoleniach dotyczących interwencji wobec przemocy domowej i współpracy służb;

  • informowanie na temat możliwości i form pomocy w sytuacji przemocy domowej.

3.2. Zapewnienie pomocy interwencyjnej i terapeutycznej dzieciom - ofiarom przemocy oraz ich rodzinom,

poprzez:

  • zwiększenie dostępności i skuteczności profesjonalnej pomocy dla dzieci - ofiar przemocy;

  • finansowanie szkoleń dla grup zawodowych mających lub mogących mieć kontakt ze zjawiskiem przemocy domowej, przemocy wobec dzieci i agresji.

3.3. Prowadzenie rozmów edukacyjnych i wywiadów w rodzinach, gdzie nadużywany jest alkohol pod kątem ochrony dzieci.

  • 11 -

3.4. Zapewnienie pomocy dzieciom poprzez zabezpieczenie dożywiania w stołówce szkolnej oraz świetlicach.

3.5. Współpraca z lekarzem rodzinnym, pielęgniarką szkolną i pedagogiem szkolnym w zakresie wykrywania przemocy wobec dzieci, czy też rażących zaniedbań.

3.6. Współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie udzielania wsparcia materialnego rodzinom dotkniętym alkoholizmem.

  1. WSPÓŁDZIAŁANIE Z INSTYTUCJAMI I ORGANIZACJAMI

Współpraca z instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych jest bardzo ważnym zadaniem dla prowadzenia w regionie spójnej polityki w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

Prowadzenie współpracy z organami administracji rządowej, a w szczególności z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zajmującymi się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych sprzyja pozyskiwaniu bieżących informacji, umożliwia branie udziału w naradach, konferencjach, spotkaniach, w tym poświęconych projektom nowych regulacji prawnych. Istotne jest również podejmowanie współpracy w zakresie współrealizacji krajowych programów oraz korzystanie z krajowej bazy danych o instytucjach zajmujących się problematyką alkoholową.

4.1. Wspieranie i udzielanie pomocy organizacjom i instytucjom w realizacji zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień.

4.2. Wspieranie programów zmierzających do rozwiązywania problemów uzależnień oraz przemocy domowej.

4.3. Organizowanie spotkań roboczych i informacyjnych z przedstawicielami lokalnej społeczności (służba zdrowia, szkoła, policja, właściciele punktów sprzedaży, pracownicy świetlic0.

4.4. Współpraca z PCPR i innymi placówkami powiatowymi w zakresie współrealizacji zadań wynikających z ustawy, czy też Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PARPA, Urzędem Marszałkowskim.

  • 12 -

  1. KONTROLA PUNKTÓW SPRZEDAŻY NAPOJÓW

ALKOHOLOWYCH

5.1. Kontroli podlegają wszystkie podmioty gospodarcze prowadzące sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży, na terenie miasta i gminy Lipiany.

5.2. Kontrolo dokonują, na podstawie upoważnienia Burmistrz Lipian członkowie GKPiRPA w Lipianach.

5.3. Zakres kontroli:

  • zgodność prowadzonej sprzedaży napojów alkoholowych z aktualnie ważnym zezwoleniem;

  • przestrzeganie warunków ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi;

  • przestrzeganie warunków sprzedaży określonych w gminnych uchwałach.

5.4. Osoby upoważnione do kontroli mają prawo do:

  • wstępu na teren nieruchomości, lokalu, obiektu gdzie prowadzona jest sprzedaż napojów alkoholowych, w takich dniach i godzinach, w jakich prowadzona jest ta działalność;

  • żądania okazania zezwoleń oraz pisemnych bądź ustnych wyjaśnień.

5.5. Czynności kontrolne dokonuje się w obecności podmiotu posiadającego zezwolenie, osoby zastępującej lub przez niego zatrudnionej.

5.6. Podmiot kontrolowany zobowiązany jest do współpracy z przeprowadzającymi kontrolę w zakresie obejmującym kontrolę.

5.7. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ wydający zezwolenie:

  • wzywa podmiot gospodarczy do usunięcia w wyznaczonym terminie stwierdzonych podczas kontroli uchybień;

  • podejmuje czynności administracyjne, kierując się odpowiednimi przepisami, zmierzające do cofnięcia zezwolenia i ewentualnego ukarania łamiącego zasady i warunki sprzedaży.

5.8. Z prowadzonej kontroli sporządza się protokół, który należy wraz z wnioskami przedstawić organowi wydającemu zezwolenie.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Kosiorek 15-02-2006 13:08:55
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agnieszka Kosiorek 15-02-2006
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Kosiorek 15-02-2006 13:08:55