herb Lipiany

Oficjalny serwis Urzędu Miejskiego

 • Pic 1
 • Pic 5
 • Pic 2
 • Pic 6
 • Pic 3
 • Pic 7
 • Pic 4
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
 • Pic 14
Dziś jest poniedzialek 17 czerwca 2019, dziś są imieniny: Laury i Adolfa

foto galeria

OPS

Służba Zdrowia

Zespół Szkół w Lipianach

Przedszkole Miejskie

Puls Powiatu

Radio Plus Lipiany

Diabelska Grobla

dodano: 2012-05-04 09:57:38

Podanie głosi, że w dawnych wiekach owczarze panów pobliskiego Derczewa mieli prawo wypasu owiec na polach lipiańskich. Między polami lipiańskimi a Derczewem jest rozległe jezioro Chłop, które musieli od południa z trzodami obchodzić. Było to bardzo uciążliwe, tak że ze względu na długość drogi jak i kaprysy pogody. Marzyli więc o tym by zbudować most w miejscu gdzie jezioro jest węższe i przesmykiem łączy się z jeziorem Grochacz.

Pewnego dnia gdy owczarz jeden pędził swe stado na lipiańskie pola zerwała się okropna burza z piorunami i ulewnym deszczem. Pasterz przemoczony, zziębnięty i nie mający się gdzie schronić, a również przerażony począł przeklinać i głośno wołać: "Swoją duszę oddam temu, kto groblę przez jezioro wybuduje". Ledwie wypowiedział te słowa, stanął przed nim diabeł zawsze jak wiadomo gotów na wszystko byle duszę człowieczą usidlić i zdobyć - zaoferował swe usługi: "Groblę Ci chętnie przez jezioro wybuduję pod warunkiem jednak, że duszę mi swą zapiszesz".

Pasterz jednak pożałował swych słów wypowiedzianych w gniewie, ofertę diabła odrzucił. Po powrocie do domu wieczorem, znużony, wkrótce udał się na spoczynek. Po kilku godzinach zjawił się przed nim znów diabeł ponawiając propozycję mając już przygotowany do podpisu cyrograf. Owczarz tłumaczył się brakiem pióra, lecz diabeł był na to przygotowany, na wykręt owczarza, że nie posiada atramentu też znalazł sposób. Wziął nóż i nożem utoczył kroplę krwi ze środkowego palca prawej ręki owczarza. Przyparty w ten sposób do muru owczarz szukał ratunku stawiając warunek by grobla została wybudowana w ciągu nocy z soboty na niedzielę, przed pierwszym pianiem koguta we wsi.

Owczarz sądził, że tak tytanicznej pracy w ciągu jednej nocy sam diabeł nie jest w stanie wykonać. Ten jednak, warunek przyjął poczym cyrograf został podpisany. Gdy rano owczarz obudził się, spotkanie z diabłem wydało mu się snem, lecz rana na palcu prawej ręki była faktem. O owej przygodzie nie omieszkał powiedzieć małżonce, z którą długo radził jakby tu diabła oszukać i duszę uratować.

Postanowili ukryć się nad brzegiem jeziora i obserwować diabła przy robocie. O północy usłyszeli najpierw hałas, szum jakby burza się zbliżała, wnet też zobaczyli diabła z fartuchem piasku, który wysypał do jeziora. Po upływie pół godziny diabeł pojawił się ponownie z transportem piasku i od tej chwili przybywał raz po raz. Z godziny na godzinę grobla rosła. Rankiem gdy brakowało mu już tylko jednego fartucha piasku, gdy już z radości kwiczał amator ludzkich dusz, usłyszał pianie koguta. Ze złością rzucił piasek do jeziora i znikł. Do niedawna wysepkę uformowaną przez diablą robotę nazywano "Śliwkową Wyspą". Owczarz duszę swą więc uratował. Zawdzięczał to jednak nie wcześniej zbudzonemu ze snu kogutowi. To jego małżonka spłoszyła diabła naśladując dokładnie pianie zwiastuna poranku.

(wg Biensa P. "Chronik der Stadt Lippehne" s.3 - 6)

Szukaj na stronie

Powiat Pyrzycki

Lider Pojezierza

ANR

ARiMR

Pomerania

ZDGO

PKR

Dane adresowe

Urzad Miejski w Lipianach
Plac Wolnosci 1
74-240 Lipiany

tel. 91 564 10 69 - sekretariat
fax 91 564 13 85
e-mail: umig@lipiany.pl

Ważne informacje

NIP: 853-000-29-27
REGON: 000528391
konto: 59939310102600082420000040

Urząd Miejski
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia